Wróć

Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

data dodania: 2024.01.23

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkały się w piątek 19 stycznia 2024 roku w Czytelni MBP w Chojnicach. Tym razem omawiały powieść „Dżozef” Jakuba Małeckiego.

Klubowiczkom „Dżozef” się podobał, jak wszystkie inne tytuły Jakuba Małeckiego. Jak mówiły, wydawałoby się, że to zwykła historia o pobycie w szpitalu w jednej sali czterech pacjentów, tymczasem treść jest zaskakująca, a pisarz wplótł w nią wątki z książek Josepha Conrada. 

Narratorem jest dresiarz Grzegorz Bednar, który po pobiciu trafia do szpitala. Spotyka tam biznesmena, którego nazywa Kurzem, pacjenta malkonenta, którego nazywa Starym Marudą i Czwartego – Stanisława Baryłczaka. Czwarty jest wielbicielem twórczości Josepha Conrada. Pod wpływem gorączki majaczy i zmusza Grzegorza do zapisania swojej ostatniej powieści, której bohaterem jest mały Stasiu i towarzyszący mu zawsze, czasami niebezpieczny, Kozioł Drewniak. W trakcie tej opowieści w szpitalu zaczynają kurczyć się ściany… 

Dyskutujące podkreślały, że jest to książka o przemianie i o wchodzeniu w głąb samego siebie, co jednak może być niebezpieczne. Każdy może natknąć się na egzystencjalny dylemat, na własnego Kozła Drewniaka. Kozioł symbolizuje także lęki, traumy, z którymi w życiu trzeba się zmierzyć. Powieść pokazuje, że trudne sytuacje nas rozwijają. Pojawia się w niej także wątek wpływu literatury na czytelników. Grzegorz jest zafascynowany opowieścią, którą zapisuje, nie może przestać o niej myśleć. Pod jej wpływem i wydarzeń w szpitalu doznaje „oczyszczenia”, zmienia się i po wyjściu ze szpitala staje się innym człowiekiem.

Książka ciekawa, dowcipna i metaforyczna – podsumowywały klubowiczki. Przytaczały cytaty, które spodobały im się w trakcie lektury. Na uwagę zasługują także zamieszczone w „Dżozefie” cytaty z Josepha Conrada: „Samotność jest ciężkim i nieodzownym warunkiem istnienia” oraz „Najbardziej egzotyczną dżunglą jest psychika ludzka”.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki panie przeczytają reportaż Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.