Wyniki XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza

data dodania: 2023.08.08

Rozstrzygnięcie XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza nastąpiło w sobotę 5 sierpnia 2023 roku podczas XXVIII Chojnickiej Nocy Poetów. Werdykt jury w składzie: Dorota Ryst, Dominika Kaszuba i Sławomir Płatek przedstawiła jego przewodnicząca Dorota Ryst, a nagrody wręczali dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Lipińska, dyrektor Chojnickiego Centrum Kultury Radosław Krajewicz oraz w imieniu burmistrza Arseniusza Finstera radna Renata Dąbrowska.

Na konkurs napłynęło 348 wierszy, nie tylko z Polski, ale również z Litwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Szwecji, Irlandii Północnej, a nawet z Singapuru.
Jury przyznało trzy równorzędne nagrody za wiersze:
„AB” Martyny Śmiech z Kielc (godło Buk)
„Żałoba przystoi” Pawła Podlipniaka z Radomia (godło Psychocandy)
„Harley” Anny Piliszewskiej z Wieliczki (godło Żbik)

Przyznało także pięć równorzędnych wyróżnień za wiersze:
„Poets for sale” Artura Piotra Kmiecika z Irlandii Północnej (godło Ard brid)
„raczej małe kamyczki” Mateusza Barczyka z Katowic (godło Głębia mefedronu)
„Bez tytułu” Elizy Studzińskiej z Włocławka (godło Kala Bene)
„Mucha domowa” Mikołaja Konkiewicza z Poznania (godło Karakal)
„Maria II” Jolanty Stelmasiak z Grzybowa (godło Zielona)

Ponadto jury postanowiło wskazać do druku w pokonkursowym tomiku „Odblaski Nocy” następujące wiersze:
„Strata nieśmiertelności” Anny Gielas z Wielkiej Brytanii (godło Guernica)
„Komórka” Eweliny Kuśki z Jastrzębia Zdroju (godło Kminek)
„zakręć kołem. stop. strata kolejki” Michała Przyborowskiego z Bielska-Białej (godło Kopytko)
„Metro” Sławomira Jerzego Ambroziaka z Gdańska (godło Pessoa)
„Lęk jako choroba przenoszona drogą kropelkową” Mileny Gojny-Zbierowskiej z Chorzowa (godło Półprzewodnik)
„topielec” Tomasza Lorenca z Łodzi (godło Wysokie fale)

W tomiku „Odblaski Nocy” znalazły się także wiersze do poczytania, wybrane przez wydawcę – Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. W MBP można otrzymać ten bezpłatny zbiór i przeczytać utwory nagrodzone i wyróżnione w konkursie.