Wróć

Wystawa „Chojnice na dawnych i współczesnych mapach”

data dodania: 2023.01.31

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach można oglądać nową wystawę „Chojnice na dawnych i współczesnych mapach”. 

Wystawa przygotowana została z okazji obchodzonej 31 stycznia rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny. To wydarzenie jest okazją do przypominania faktów z historii naszego miasta. W gablotach Czytelni prezentowane są mapy z atlasu „Chojnice”, który ukazał się w serii Atlas historyczny miast polskich, tom 1 Prusy Królewskie i Warmia, zeszyt 7. Publikacja wydana została w 2013 roku przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Są to kopie najstarszych planów Chojnic – tego pochodzącego z ok. 1656 roku oraz tego najbardziej znanego z 1724 roku, zamieszczonego przez Issaka Gottfryda Goedtke w „Historii miasta Chojnic” wydanej drukiem właśnie w 1724 roku. Można obejrzeć także kopie XIX-wiecznych niemieckich planów, pokazujących ówczesny wygląd Chojnic oraz mapy z XX wieku. Ciekawe są także mapy pokazujące rozwój przestrzenny Chojnic od XIV do XX wieku oraz zabudowę przestrzenną Chojnic na przestrzeni wieków. 

Ponadto na wystawie zamieszczone zostały kopie map z publikacji opisujących zmiany w przestrzeni Chojnic oraz obrazujących położenie miasta. Książki te są także prezentowane w gablotach. Całość uzupełniają eksponowane w antyramach plany Chojnic, na których można prześledzić nie tylko rozbudowę miasta, ale także zmiany w nazewnictwie ulic.

Wystawę „Chojnice na dawnych i współczesnych mapach” można oglądać w Czytelni w godzinach otwarcia działu do końca marca.