„Balladyna” lekturą tegorocznego Narodowego Czytania

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa zachęcają do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania, które odbędzie się w sobotę 5 września 2020 r. w godz. 10.00-12.00 na terenie zielonym przy budynku biblioteki od strony ulicy Wysokiej. Lekturą dziewiątej odsłony akcji jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Fragmenty dramatu czytać będą bibliotekarki, członkowie Stowarzyszenia LekTURa i zaproszeni goście: Maria Eichler, dziennikarka; Monika Garstecka-Niemczyk, odpowiedzialna za komunikację medialną w Starostwie Powiatowym; Krzysztof Dziadczyk, członek Związku Żołnierzy Wojska Polskiego koło nr 22 w Chojnicach; Karol Górnowicz, strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach, a także Grzegorz Szlanga, reżyser i aktor Chojnickiego Studia Rapsodycznego. Poza wysłuchaniem fragmentów utworu będzie można zobaczyć wystawę prezentującą kopie rękopisu „Balladyny”, a także kopie stron tytułowych najstarszych wydań dramatu, ilustracji czy plakatów z inscenizacji. Każdy, kto przyjdzie posłuchać, otrzyma pamiątkową zakładkę. Zachęcamy też do przyniesienia własnych egzemplarzy książek, które opatrzone zostaną okolicznościową pieczęcią nadesłaną do biblioteki przez ogólnopolskiego organizatora akcji. Chętni będą także mogli zmierzyć się z quizem ze znajomości treści lektury.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zapraszamy do udziału w akcji. Ze względu na obostrzenia spowodowane COVID-19 obowiązywać będzie przestrzeganie reżimu sanitarnego.