„Chojnice na pocztówce”

„Chojnice na pocztówce” – to tytuł wystawy przygotowanej z okazji obchodzonej 31 stycznia 2017 roku 97 rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny. Ekspozycję prezentującą pocztówki z widokami miasta można oglądać w Czytelni MBP.

Zwyczaj przesyłania kartek pocztowych, na których znajdował się wizerunek danej miejscowości – jak czytamy w „Bedekerze chojnickim A-Ż” Kazimierza Ostrowskiego – rozpoczął się w Prusach w 1895 roku i szybko się upowszechnił. W tym samym czasie pojawiły się widokówki z Chojnic, na których mieszkańcy przesyłali pozdrowienia i pilne wiadomości. Na wystawie możemy zobaczyć i przeczytać, jakie pocztówki powstały w Chojnicach na przełomie XIX i XX w. Prezentowana jest kolekcja „Gazety Pomorskiej” z kartkami ze zbiorów chojnickiego kolekcjonera Tadeusza Święcickiego oraz pocztówki opublikowane w książkach „Ziemia Chojnicka na starej widokówce ze zbiorów Tadeusza Święcickiego” oraz „Chojnice miasto i ludzie na starej fotografii”.

Jak się okazuje, zwyczaj przesyłania kartek pocztowych z wizerunkiem miasta przetrwał do dzisiaj. Pomimo popularności pozdrowień wysyłanych za pomocą SMS-ów czy komunikatorów internetowych, nadal można kupić tradycyjne widokówki prezentujące obecny wygląd Chojnic. Ciekawe są też te odtwarzające wizerunek miasta sprzed lat na podstawie starych zdjęć. Pocztówki z lat 60., 70., 80. i 90., eksponowane na wystawie, są także ciekawym źródłem informacji o zmianach w wyglądzie chojnickiego rynku czy charakterystycznych obiektów. Pocztówka może być również okazją do pokazania naszego miasta w artystycznym ujęciu, co widać w kolekcjach pocztówek wydanych przed kilku laty przez „Dziennik Bałtycki”. Także dziecięce rysunki stały się inspiracją do wydania kartek pocztowych w ramach projektu „Chojnice magiczne”.

Zachęcamy do oglądania wystawy „Chojnice na pocztówce”, która czynna jest w Czytelni MBP (pok. 104) w godzinach otwarcia działu.