Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o „Królowych salonów II RP”

W poniedziałek 26 lutego 2018 roku w Czytelni MBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Panie przy kawie dyskutowały o książce Sławomira Kopera „Królowe salonów II RP”.

„Królowe salonów II RP” to jedna z ponad 30 książek Sławomira Kopera – historyka i publicysty. Dotyczy ulubionego okresu historycznego autora, czyli dwudziestolecia międzywojennego, który było czasem „nieprawdopodobnego wręcz wysypu talentów twórczych” – jak zauważa autor we wstępie książki. Koper przybliża w niej biografie sześciu kobiet, utalentowanych, pięknych Polek, które błyszczały wtedy na salonach Europy i Ameryki. Można poczytać o aktorce Poli Negri; malarkach Tamarze Łempickiej i Oldze Boznańskiej; aktorce, piosenkarce i tancerce operetkowej Lucynie Messal; poetce i tłumaczce Kazimierze Iłłakowiczównie; o lekkoatletce, pierwszej polskiej złotej medalistce olimpijskiej Halinie Konopackiej.

Jak stwierdziły członkinie klubu, książkę bardzo dobrze się czyta. Jest napisana bez sensacji, w rzeczowy sposób opisuje prywatne życie bohaterek. – To były inteligentne kobiety. Pochodziły często z nizin społecznych, a udało im się zrobić karierę – podkreśliły czytelniczki. Były zaradne, umiały dbać o swoje finanse, jak Pola Negri, która dobrze lokowała zarobione pieniądze. Dbały także o swój artystyczny wizerunek. Z książki można się dowiedzieć wiele ciekawych informacji. Panie zwróciły uwagę m.in. na fakt, że Halina Konopacka po wybuchu II wojny światowej uczestniczyła w ewakuowaniu za granicę polskiego złota oraz że Kazimiera Iłłakowiczówna była sekretarką Józefa Piłsudskiego.

Dodatkowo książka opisuje barwny okres lat międzywojennych. Czytelniczki rozmawiały o życiu artystycznym ówczesnego Paryża, który został pokazany w części dotyczącej Tamary Łempickiej. – To przykład rozpusty i upadku obyczajów – skomentowały. Podkreśliły, że po I wojnie światowej zaczęła się emancypacja kobiet. Kobiety już nie chciały być tylko dodatkiem do mężczyzn. W trakcie rozmowy poruszony został szerzej właśnie wątek emancypacji.

Termin kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki ustalony został na 22 marca. Klubowiczki postanowiły pozostać przy biografiach i przeczytają inną książkę Sławomira Kopera – „Stracone pokolenie PRL”.