Prelekcja „Jak pomagać nietoperzom?”

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach 26 maja 2009 roku odbyła się prelekcja „Jak pomagać nietoperzom?”, w ramach akcji edukacyjnej Zaborskiego Parku Krajobrazowego. O nietoperzach opowiadała licealistom Grażyna Jaszewska, pracownik parku.

Prelekcja to efekt współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym w Chojnicach. W ubiegłym roku w maju zorganizowany został wykład dotyczący ochrony raka szlachetnego, a w tym właśnie poświęcony ochronie nietoperzy. ZPK prowadzi bowiem w tym roku akcję edukacyjną „Jak pomagać nietoperzom?”.

Wykład skierowany był do uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich. Słuchało go prawie 60 licealistów. Pracownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego Grażyna Jaszewska interesująco mówiła o tych będących pod ochroną ssakach, wywołujących wiele emocji wśród ludzi, z uwagi na liczne przesądy i mity. Takim przesądem jest, że nietoperze ściągają na domowników nieszczęście, czy to, że wplątują się we włosy. – Może młody nietoperz czasami popełni błąd, a często sami zgarniamy głową nietoperza z sufitu. Nietoperze bardzo sprawnie omijają przeszkody. Są w stanie namierzyć przedmiot grubości włosa i ominąć – wyjaśniła Grażyna Jaszewska. Nietoperze posługują się bowiem echolokacją, która jednak działa jedynie w odległości 7-10 metrów od przeszkody. Prelegentka omówiła 9 gatunków nietoperzy, występujących na naszym terenie, przybliżyła też istotę ich echolokacji i hibernacji. Prelekcję uatrakcyjnił pokaz slajdów i wystawa drewnianych oraz trocinowo-cementowych skrzynek, rozwieszanych przez pracowników parku, a służących tym ssakom jako letnie schronienie.
Uczniowie dowiedzieli się, jak pomagać nietoperzom. A mianowicie, że nie należy wycinać starych i dziuplastych drzew oraz że na drzewach w ogrodzie, czy ścianie domu można powiesić specjalne skrzynki, będące letnimi schronieniami nietoperzy. Jeśli w piwnicy zauważymy hibernujące nietoperze, to nie należy ich niepokoić. A gdy zdarzy się, że nietoperz przypadkowo wleci do mieszkania, to należy zamknąć drzwi do innych pomieszczeń, otworzyć szeroko okno i pozwolić mu odlecieć.

Przygotowana na prelekcję wystawa „Jak pomagać nietoperzom?” czynna będzie w Czytelni przez dwa tygodnie. Prezentowane są drewniane i trocinowo-cementowe schrony dla nietoperzy oraz materiały edukacyjne Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Dodatkowo Czytelnia eksponuje swój księgozbiór poświęcony nietoperzom.