Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży

W środę 28 kwietnia 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie online młodzieżowego klubu książki. Tym razem dyskusja toczyła się w oparciu o książkę „O chłopcu, który ujarzmił wiatr” Williama Kwakwamby i Bryana Mealera.

Jak się okazało na samym początku część klubowiczek (tym razem spotkały się same dziewczyny) wcześniej oglądała również film. Pojawiła się zatem podczas dyskusji kwestia różnic pomiędzy wersją papierową i filmową. Książka oparta jest na faktach i porusza bardzo szerokie spektrum problemów. Klubowiczki rozmawiały m. in. o wielkim głodzie w Afryce i o braku dostępności do pomocy lekarskiej. Szokujące okazały się opisy uzdrawiania przez czarowników ludzi chorych na AIDS. Sytuacja szkolnictwa także nie jest w książce pokazana w najlepszym świetle – nie stać twoich rodziców na zapłacenie czesnego, to nie możesz uczestniczyć w lekcjach; nie masz odpowiedniego obuwia czy stroju – czeka cię wyproszenie ze szkoły. Brak wykształcenia wiąże się natomiast z bardzo nieciekawą przyszłością.

Trudna sytuacja materialna mieszkańców Malawi przewija się w książce aż do ostatnich jej stron. Zdziwiłby się jednak ten, który pomyśli, że opowieść Williama jest tylko i wyłącznie przytłaczającym opisem tragicznych zdarzeń. Owszem nie pomija on trudnych spraw, ale w bardzo wyraźny sposób nakreśla także pomoc międzyludzką dającą nadzieję. Momenty radości i chwały przedstawione są w bardzo obrazowy sposób i osładzają trudną do zniesienia prawdę o biedzie na świecie. Często powielane sformułowanie, że można zrobić coś z niczego, po przeczytaniu tej książki nabiera dopiero prawdziwego znaczenia.

Klubowiczki zgodnie orzekły, że trudno czytało się fragmenty czysto techniczne, ale nie było to nic takiego co powodowałoby jakieś problemy w odbiorze całości. Książka zdecydowanie jest godna polecenia.