Wystawa upamiętniająca Rok Lema

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema (1921-2006). Dla upamiętnienia obchodzonego Roku Lema w Czytelni MBP przygotowana została wystawa przypominająca tego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, filozofa, futurologa i eseisty.

Motywem przewodnim ekspozycji są słowa Stanisława Lema: „Nie żałuj, nigdy nie żałuj, że mogłeś coś zrobić w życiu, a tego nie zrobiłeś. Nie zrobiłeś, bo nie mogłeś”. Przypomina ona najważniejsze fakty biograficzne, a także ciekawostki z życia pisarza, jak choćby tę, że oficjalna data jego urodzin to 12 września, a nieoficjalna to 13 września. Jego rodzice bowiem, nie chcąc ściągnąć na syna fatum przez trzynastkę, zmienili mu datę urodzin. Można przeczytać także 13 przepowiedni Lema – ten futurolog w swoich powieściach umieścił tablety, smartfony, Google, rzeczywistość wirtualną, biotechnologię, czyli to, czym dzisiaj się posługujemy, co jednak wtedy, gdy te książki powstawały, było tylko fantastyką naukową. Znawcy twórczości Lema podają nawet jego alfabet – niektóre z pojęć zostały także przytoczone, takie jak futurologia, bajki robotów, cyberiada czy dzienniki gwiazdowe. Warto zapoznać się z prezentowanymi również cytatami z dzieł pisarza. Alfabet i cytaty przytoczone zostały na podstawie strony roklema.pl.

Na wystawie eksponowane są także opracowania dotyczące życia i twórczości Stanisława Lema, a także książki jego autorstwa, dostępne w Wypożyczalni dla dorosłych, zarówno powieści fantastyczne, jak i realistyczne czy satyryczne. Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia Czytelni.