Zajęcia biblioterapeutyczne dla kl. Ic z ZSP3 odbyły się w szkole

Uczniowie kl. Ic integracyjnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach uczestniczyli w środę 5 czerwca 2019 r. w ósmych zajęcia biblioterapeutycznych. Tym razem wyglądały one zupełnie inaczej niż zwykle. Uczniowie bowiem wraz z paniami nauczycielkami gościli bibliotekarki u siebie w klasie.

Zajęcia rozpoczęły się stałym elementem, czyli wykonaniem przez dzieci rysunków mających na celu zmierzenie nastrojów grupy i ich omówieniem. Następnie prowadząca zadała wszystkim pytanie: „Kto to jest obcy?”. Pierwszoklasiści prawidłowo odpowiadali, że obcy to ktoś, kogo nie znamy, kto jest inny. Był to wstęp do wysłuchania czytanej przez bibliotekarkę książki pt. „Piraci z naszej ulicy”. Śledząc tekst książki uważny uczestnik zajęć mógł dowiedzieć się, jak powstaje i funkcjonuje plotka oraz do czego prowadzi. Jak to się dzieje, że niekiedy nie dajemy sobie czasu na bliższe poznanie kogoś, tylko oceniamy go na podstawie wyglądu i niesprawdzonych informacji przekazanych przez osoby postronne.

Uczniowie mogli także zastanowić się, jak sami by zareagowali, gdyby do klasy Ic dołączył ktoś nowy, nieznany. Bibliotekarka dopytywała, jak wyglądałby pierwszy kontakt z kimś nowym, jak wyglądałoby powitanie oraz co należy zrobić chcąc kogoś poznać. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały wzór statku z ukrytym, sekretnym miejscem. Wykonano także grupowe pamiątkowe zdjęcie.