Czwarte zajęcia biblioterapeutyczne z kl. 0b SP nr 3

W oddziale dla dzieci we wtorek 21 października 2014 roku po godz. 9.00 odbyły się czwarte zajęcia biblioterapeutyczne z klasą 0b ze Szkoły Podstawowej nr 3. Tym razem grupa zmierzyła się z tematem złości.

Podstawą do zajęć było opowiadanie pt. „Złość” z książki Renaty Piątkowskiej pt. „Twardy orzech do zgryzienia”. Dzieci musiały sobie wyobrazić historię Julki, która bardzo często się irytuje. Oczami obserwatora widziały reakcje jej rodziny. Mogły wcielić się w rolę brata Dominika, taty i mamy. Zobaczyły, że nie łatwo jest wytrzymać ze złośnikiem w domu. A co taki złośnik zrobić potrafi? A więc mocno i szybko tupie, robi się czerwony na twarzy, krzyczy, bije i kopie innych, niszczy zabawki i jeszcze wiele innych rzeczy. Co wtedy można zrobić? Czy da się zatrzymać złośnika i jakoś go uspokoić? Tego była w stanie dokonać jedynie mama bohaterki książki. Zaproponowała Julce zadziwiające rozwiązanie, a mianowicie rysunek. Pierwszych kilka obrazków zostało nagryzdanych, ale już po chwili udało się jej uspokoić i narysować pięknego, niebieskiego delfina. Grupa zdecydowanie zgodziła się z prowadzącą, że pomysł mamy był wspaniały.

Na zakończenie spotkania każde dziecko postarało się zezłościć i pogryzdać jedną stronę kartki, by po chwili uspokoić się i wyobrazić coś pięknego i tą piękną myśl narysować następnie na stronie odwrotnej. Zabawy było przy tym wiele. Sposób na złośników spodobał się paniom przedszkolankom, które postanowiły ten pomysł „poskramiania złośników” przenieść do przedszkola.