Czy podzielisz się ze mną?

W czwartkowy poranek 4 kwietnia 2019 r., jak co tydzień, do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci zawitała klasa Ic integracyjna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach. Tym razem po narysowaniu i omówieniu nastrojów dzieci, bibliotekarka rozpoczęła rozmowę na temat wycieczek.

Okazało się, że temat był bardzo trafiony, ponieważ uczniowie zaraz po wyjściu z oddziału, kierowali się do chojnickiej Straży Miejskiej. W trakcie pogawędki okazało się, że wycieczki mogą być piesze, autokarowe, po własnej miejscowości i do innych miast wokół Chojnic, a nawet zagraniczne.

Następnie wszyscy wysłuchali książki pt. „Wycieczka do Zoo”, w której równolatkowie pierwszoklasistów wyjechali z wychowawczynią na wycieczkę całodniową, żeby odwiedzić zwierzęta. Bohaterowie mieli zapakowane w plecaki śniadania, więc była to podstawa do rozmowy na temat tego, co powinniśmy ze sobą zabrać do jedzenia i picia. W historii książkowej jednej z dziewczynek został podkradziony plecak, przez co nie miała nic do jedzenia i jeden z kolegów podzielił się z nią swoim śniadaniem. To właśnie dzielenie się z innymi było głównym tematem zajęć biblioterapeutycznych.

Uczniowie klasy Ic wspólnie opowiadali o tym, czym można się podzielić z kimś innym. A były to głównie: jedzenie i picie, przybory szkolne, swój dobry nastrój, uśmiech, zabawki i gry. Po omówieniu tematu, wszyscy mieli za zadanie narysować sytuację prawdziwą, w której rzeczywiście się kiedyś znaleźli i się z kimś podzielili. Wyniki ich pracy będzie można zobaczyć na wystawie, na korytarzu prowadzącym do działu.