DKK dla dorosłych rozmawiał o powieści Mario Vargasa Llossy „Święto Kozła”

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbyło się w środę 17 października 2012 roku w wypożyczalni dla dorosłych, poświęcone było powieści Mario Vargasa Llossy „Święto Kozła”.

To już druga książka tego peruwiańskiego pisarza omawiana przez DKK, jednak zupełnie różna od „Szelmostw niegrzecznej dziewczynki”.

Na początku panie podzieliły się swoimi wrażeniami z wrześniowego spotkania z pisarzem Janem Grzegorczykiem, który przyjechał do Chojnic właśnie na zaproszenie DKK. Rozmawiały także o wieczorze z jasnowidzem z Człuchowa Krzysztofem Jackowskim, które odbyło się w październiku w bibliotece, a w którym również uczestniczyły. W trakcie omawiania powieści „Święta Kozła” wielokrotnie padło stwierdzenie, że jej treść jest przerażająca. Mario Vargasa Llossa opisuje Dominikanę za rządów dyktatora Rafaela Leonidasa Trujillo. Jedną z bohaterek jest Urania Cabral, córka wysokiego urzędnika w rządzie Trujillo, który pod koniec dyktatury z dnia na dzień popadł w niełaskę Szefa. Czytelnik poznaje Uranię, gdy po ponad 30 latach wraca do Dominikany. Tam ożywają trudne wspomnienia związane z ojcem i z dyktatorem, wydarzenia, które zmieniły życie tej nastoletniej wówczas dziewczynki. Czytelnik przenosi się także w ostatnie tygodnie dyktatury, tuż przed zamachem na Trujillo – poznaje zamachowców, ich historie od uwielbienia i bezgranicznego oddania się dyktatorowi po decyzję, że jedynym sposobem na uwolnienie kraju od terroru jest zabicie Szefa. Poznaje także samego dyktatora – bezwzględnego, manipulującego ludźmi, mordującego przeciwników w imię dobra kraju i jego mieszkańców, wykorzystującego władzę do swoich celów.

Członkinie DKK podkreślały, że przerażający jest opis mechanizmu ubezwłasnowolniania ludzi. – Ludzie dają się omamić i stopniowo pozwalają na jeszcze więcej, zgadzają się na wszystko – mówiły. Wspomniały też o stosowanej przez dyktatora przemocy psychicznej wobec całych rodzin. Zastanawiały się, jak to możliwe, że tacy ludzie dochodzą do władzy, bo w historii, także tej najnowszej, nie brakuje dyktatorów. – Ideologie są różne, ale mechanizm terroru jest ten sam. Wszystkie ekstrema są niebezpieczne, czy to prawicowe czy lewicowe – stwierdziły. Członkinie DKK polecają wszystkim lekturę „Święta Kozła”.

Termin kolejnego spotkania ustalony został na 14 listopada. Jego tematem będzie książka „Balzakiana” Jacka Dehnela, autora omawianej już wcześniej „Lali”.