DKK dla młodzieży omawiał biografię Wandy Rutkiewicz

W czwartek 9 września 2021 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się spotkanie DKK dla młodzieży. Tym razem omawiana pozycja stanowiła nie lada wyzwanie. Nie chodzi jednak o obszerność książki, ale o tematykę.

Po raz pierwszy dyskutowaliśmy bowiem o książce typowo biograficznej. „Wanda” Anny Kamińskiej, bo o niej mowa, była dla niektórych członków klubu pierwszym spotkaniem z tego typu literaturą. Owszem, zdarzało im się czytać biografie dziecięce, które pomijały trudne bądź niewygodne tematy, ale nie takiej jak „Wanda”. Jak się później okazało, początki nie były łatwe. Ciężko bowiem „wkręcić się” w opowieść o znanej postaci, czytając najpierw o jej dziadkach i rodzicach. Jak wszyscy zgodnie orzekli – z perspektywy czasu było to potrzebne, ale na początku trudno się taką wiedzę przyswaja. Na szczęście klubowicze tak szybko się nie poddają. Mimo początkowych trudności dali historii szansę i absolutnie nie pożałowali.

Lektura jest opowieścią o kolejach losu jednej z najwybitniejszych polskich himalaistek. Wanda była postacią niebanalną, mającą ogromną pasję, nie było dla niej rzeczy niemożliwych. Z pełną determinacją dążyła do celu, nie zwracała uwagi na przeciwności losu czy nieprzychylność ze strony innych. Stała się motorem dążeń kobiet do osiągania wielkich rzeczy. Jako pierwsza Europejka (a trzecia kobieta na świecie) stanęła na Mount Evereście i jako pierwsza kobieta na K2. Dzięki niej himalaizm kobiecy w Polsce miał szansę rozwinąć skrzydła.

Książkę zdecydowanie polecamy przeczytać każdemu. Najlepszą rekomendację stanowić może fakt, że o „Wandzie” dyskutowaliśmy nieprzerwanie przez ponad dwie godziny. Ciężko było rozejść się do domów.