Longin Pastusiak gościł w bibliotece

W czwartek 6 października 2011 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach gościł prof. Longin Pastusiak – historyk, polityk, politolog i amerykanista, który promował swoją najnowszą książkę pt. „Polityka i humor”.

Profesor Longin Pastusiak przybył do biblioteki m.in. w towarzystwie chojnickiego posła Jacka Kowalika, który prowadził spotkanie. Gości przywitała dyrektor MBP Anna Lipińska. Na wstępie profesor przyznał, że nie wie, czy ma mówić o toczącej się właśnie kampanii wyborczej, czy o swojej najnowszej książce i na początek, jako politolog, ocenił przebieg kampanii. Następnie przybliżył wydaną we wrześniu nakładem wydawnictwa „Prószyński i S-ka” książkę „Polityka i humor”. Podkreślił, że jest to jego już 82 książka. Przedstawia ona historię Stanów Zjednoczonych przez pryzmat dowcipnych wypowiedzi, zdarzeń i anegdot. Jak mówił profesor, humor jest ważnym narzędziem politycznym, wykorzystywanym przez polityków chcących utrzymać lub zdobyć władzę. – Mamy za mało finezyjnego humoru w naszej polityce – stwierdził Longin Pastusiak, podkreślając, że książkę tę pisał z myślą o kampanii wyborczej i zadedykował właśnie polskim politykom. Gość przytoczył kilka przykładów zręcznego posługiwania się humorem politycznym przez amerykańskich prezydentów Abrahama Lincolna i Ronalda Reagana.

W dalszej części spotkania jego uczestnicy mogli zadawać autorowi pytania, zapoznać się z innymi jego publikacjami, a także otrzymać autograf. Z kolei poseł Jacek Kowalik wręczył Longinowi Pastusiakowi album „Skarby ziemi chojnickiej” z – jak podkreślił – dedykacją burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera.