Siódme spotkanie DKK dla młodzieży

7 kwietnia 2011 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży MBP odbyło się pierwsze tej wiosny, a siódme z kolei, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, którego tematem była książka autorstwa Miry Stanisławskiej-Meysztowicz i Grzegorza Kasdepkego, pt. „Przyjaciele”.

Wybór pozycji do rozmowy nasunął się sam, po spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepkiem, które miało miejsce 10 marca w tutejszym oddziale.Ania przeprowadza się wraz z rodzicami do Warszawy. Do tej pory jej domem były: las, łąka, ogród dziadków. Teraz stała się nim szara kamienica, którą na dodatek opiekuje się mało sympatyczny dozorca pan Franciszek. Ania w stolicy czuje się obco, lecz nie zdaje sobie sprawy, ile pojawienie się jej rodziny wnosi kolorów do życia sąsiadów, chociażby przez sam kolor jej rudych włosów. Odtąd krok po kroku zachodzą zmiany w ich otoczeniu, a pan Franciszek zaczyna się uśmiechać. A może to jakieś czary? A Ania wraz z mamą są czarownicami?

Dziewczętom spodobała się tematyka poruszana w książce oraz klimat towarzyszący jej czytaniu. Dojrzałość postaw bohaterów sprawiła, że odniosły wrażenie, iż osoby te są starsze niż w rzeczywistości. Najbardziej jednak klubowiczki zaintrygował fakt, jak wygląda praca nad książką, kiedy piszą ją dwie osoby. Przedmiotami, które skojarzyły się z przeczytaną książką były: żonkile oraz inne kwiaty, piłka nożna i torba na zakupy wielokrotnego użytku. Tradycyjnie na dziewczęta czekało zadanie. Tym razem uczestniczki rysowały szarą kamienicę za pomocą ołówka oraz składały kolorowe kwiaty techniką origami.