Spotkanie DKK dla dorosłych tym razem było w Charzykowach

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w piątek 19 maja 2017 roku wybrały się do Charzyków, by nie tylko podyskutować o przeczytanej pozycji, ale też skorzystać z letniej pogody. Rozmowa odbyła się więc na tarasie jednej z charzykowskich restauracji, przy kawie lub herbacie.

Tematem spotkania była książka Eli Sidi zatytułowana „Czcij ojca swego”. Ela Sidi to polska pisarka mieszkająca w Izraelu, tłumaczka i publicystka, autorka bloga „Gojka z Izraela” oraz książki „Izrael oswojony” o współczesnym Izraelu i Izraelczykach. Wydana w 2016 roku książka „Czcij ojca swego” to wstrząsająca opowieść o dzieciństwie naznaczonym przez alkoholizm ojca i śmierć matki. To wspomnienia opowiedziane z perspektywy kilkuletniej Ani. Jej odbiór traumatycznych przeżyć, takich jak śmierć matki, agresja pijanego ojca, molestowanie seksualne przez wujka, znęcanie się ojca nad drugą żoną czy przemoc macochy w stosunku do Ani i jej starszego brata. A także brak pieniędzy, głód i poczucie izolacji. To obraz stanu emocjonalnego dziewczynki, także tych nielicznych chwil, gdy czuje się szczęśliwa. Całość osadzona jest w rzeczywistości PRL-u, również tego z pustymi półkami i kolejkami w sklepach. Jak można znaleźć w internecie, to zbeletryzowana autobiografia pisarki.

Książka nie wszystkim klubowiczkom podobała się. Mówiły, że jest straszna i przygnębiająca, a ostatnia strona sugeruje, że ta historia nie ma dobrego zakończenia. Podkreśliły, że dziewczynka nie otrzymała pozytywnych wzorców, przez co nie potrafi poradzić sobie z trudnymi przeżyciami i zdarza się jej zachowywać agresywnie. Jednej czytelniczce przeszkadzał sposób narracji z perspektywy dziecka. Inne panie stwierdziły natomiast, że książka im się podobała, a opisane wydarzenia są dramatyczne, ale realistyczne i mogą dotyczyć wielu rodzin, nie tylko patologicznych. Podkreśliły, że historia uświadamia, dlaczego dzieci alkoholików często czują się odrzucone w grupie rówieśników i pomaga zrozumieć ich zachowanie. Niektórym czytelniczkom lektura także przypomniała czasy PRL z ich własnego dzieciństwa i z sentymentem przytaczały te wspomnienia.

Termin kolejnego spotkania DKK dla dorosłych ustalony został na czwartek 29 czerwca. Do tego czasu panie przeczytają książkę Ryszarda Marka Grońskiego „Ale głach! Wszyscy równi”.

logo_dkk_duze