Wizyta trzecioklasistów z SP w Charzykowach

W poniedziałek 24 października 2016 roku Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedziły dwie klasy trzecie ze Szkoły Podstawowej w Charzykowach.

W czasie, gdy jedna z klas uczestniczyła w zajęciach w Oddziale dla dzieci i młodzieży, druga zapoznała się ze zbiorami Mediateki oraz oglądała film. Następnie grupy wymieniły się.

Tematem zajęć były związki frazeologiczne. Każda z klas została podzielona na zespoły. Zadaniem każdego z nich było rozpracować szyfr, którego rozwiązaniem był związek frazeologiczny. W jednej z klas były to powiedzenia związane z koniem, takie jak końskie zdrowie lub znać się jak łyse konie, a w drugiej powiedzenie związane z kotami – drzeć z kimś koty lub tyle, co kot napłakał. Następnie uczniowie dowiedzieli się, co te powiedzenia oznaczają oraz że do rozwiewania wszelkich wątpliwości, co do ich użycia, służy słownik frazeologiczny.

Dodatkowo każda z grup wysłuchała odpowiednio wierszy pt. „Końskie zdrowie” i „Kot w worku” ze zbiorku pt. „Ni pies, ni wydra czyli o wyrażeniach, które pokazują język” Marcina Brykczyńskiego. Na zakończenie każda grupa przygotowała scenki dramowe przedstawiające rozszyfrowany związek frazeologiczny.