Wystawa „Ku pokrzepieniu serc – wspomnienie o Henryku Sienkiewiczu”

18 grudnia 2015 roku Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach przygotowana została wystawa pod tytułem „Ku pokrzepieniu serc – wspomnienie o Henryku Sienkiewiczu”.

Wystawa składa się z pięciu gablot, w których prezentowane są informacje o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza (1846-1916) – wybitnego polskiego pisarza, publicysty i działacza społecznego, jednego z najbardziej znanych polskich pisarzy na świecie. W latach 1884–1888 wydana została „Trylogia”, dzieło kultowe, w skład którego wchodzą powieści historyczne „Ogniem i mieczem”, „Potop” oraz „Pan Wołodyjowski”. „Trylogię” pisał Sienkiewicz „ku pokrzepieniu serc” w czasach, kiedy Polska była pod zaborami. Światową sławę przyniosła polskiemu pisarzowi natomiast powieść historyczna „Quo vadis”.

Henryk Sienkiewicz jest również autorem nowel, w których jak wielu innych pozytywistycznych pisarzy opisywał problemy wychowania i edukowania najbiedniejszych dzieci – np. „Janko Muzykant”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” oraz niedolę chłopską – nowela „Szkice węglem”. Nie obcy był mu również tragiczny los Polaków poddawanych wynaradawianiu. W 1905 roku Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla. Podczas przemówienia w Sztokholmie zaznaczył, że traktuje tę nagrodę jako wyróżnienie dla całego narodu.

Utwory Sienkiewicza do dzisiaj znajdują się wśród najchętniej ekranizowanych polskich powieści, a także stały się inspiracją dzieł malarskich. np. „Przeprawy Skrzetuskiego przez staw” Juliusza Kossaka czy „Pojmanie na arkan” Józefa Brandta. Obrazy te zaprezentowane są również na wystawie.

Ekspozycja przygotowana została także z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Dnia Bibliotekarza (8 kwietnia). Można ją oglądać do końca maja w Czytelni MBP (pokój 104).